Inspiracje

Koncepcja programowa tegorocznego 3. Zielonogórskiego Festiwalu Filmu i Teatru oparta została na wielkich postaciach polskiego filmu i teatru: Macieju KOZŁOWSKIM (Kozzi), Zbigniewie CYBULSKIM, Romanie WILHELMIM i Andrzeju NARDELLIM. Festiwal jest znakomitą okazją do ich przypomnienia poprzez retrospektywne pokazy filmów.

 

 

 

 ZBIGNIEW CYBULSKI

Zapraszamy do obejrzenia filmiku o Zbigniewie Cybulskim

Urodził się 3 listopada 1927 roku w Kniażach k. Stanisławowa, zmarł tragicznie 8 stycznia 1967 roku we Wrocławiu.

W 1947 w Krakowie zaczął naukę w Akademii Handlowej i na Wydziale Dziennikarskim w Wyższej Szkole Nauk Społecznych. Po dwóch latach przerwał studia i zdał egzaminy do Państwowej Wyższej Szkoły Artystycznej w Krakowie, którą ukończył w 1953. W tym samym roku wyjechał wraz z całą grupą absolwentów pod opieką reżyserki Lidii Zamkow do Gdańska, gdzie zaczął występować w Teatrze Wybrzeże. Debiutował rolą Ferdynanda w sztuce Intryga i miłość Schillera (1953). Więcej: http://culture.pl/pl/tworca/zbigniew-cybulski


ROMAN WILHELMI

Teatr - Lêki poranne

Zapraszamy do obejrzenia filmiku o Romanie Wilhelmim

Urodził się 6 czerwca 1936 roku w Poznaniu, zmarł 3 listopada 1991 roku w Warszawie.

W 1958 roku Roman Wilhelmi ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Od razu po studiach zaangażował się do warszawskiego Teatru Ateneum, w którym spędził blisko 30 lat. W Ateneum pracował do 1986 roku. Później, aż do śmierci, związany był z Teatrem Nowym w Warszawie. Więcej: http://culture.pl/pl/tworca/roman-wilhelmi


ANDRZEJ NARDELLI


Urodził się w 7 kwietnia 1947 roku w Mysłowicach, zmarł 11 czerwca 1972 roku w Starym Orzechowie.

Pochodził z rodziny nauczycielskiej, której przodkowie wywodzili się z Włoch. Miał sześcioro rodzeństwa. Jego stryjeczny brat Paweł był wybitnym tancerzem Teatru Wielkiego, a stryj, Zdzisław Nardelli, długoletnim reżyserem i dyrektorem Teatru Polskiego Radia. To on natchnął bratanka myślą o studiach w warszawskiej PWST.

W latach 1964-68 Andrzej Nardelli studiował na wydziale aktorskim warszawskiej PWST. W 1968 zdał egzamin dyplomowy i został zaangażo­wany do Teatru Współczesnego w Warszawie. W tym samym sezonie zaproszony na występy gościnne do Teatru Narodowego, odniósł swój pierwszy sukces artystyczny w roli Orcia (Nie-Boska komedia, prem. 20 III 1969). Od 1969 przeszedł na stałe do połą­czonych zespołów Teatru Narodowego i Powszechne­go. Grał m.in. tytułowe role w Kordianie, Gildensterna (Hamlet), Rizzia (Beniowski), Albina (Śluby panień­skie). Występował w spektaklach Teatru TV (np. jako Alosza w Braciach Karamazow).

Szybko upomniał się o niego film. Rola Krzysztofa w Szklanej kuli, jednego z piątki przyjaciół, którzy pod koniec wakacji zastanawiają się nad wyborem drogi życia, była napisana jakby dla niego.

W Piwnicy Wandy Warskiej śpiewał utwory do słów Norwida z muzyką Andrzeja Kurylewicza. Z Magdą Umer występował w cyklu Jest czy się śni. Piosenkę O niebieskim pachnącym groszku mieli wykonać razem na festiwalu w Opolu. Kilka dni wcześniej utopił się w Narwi. W Orzechowie pomagał stryjowi remontować letni dom. Poszedł się kąpać i porwała go wielka fala wywołana podobno otwarciem śluzy bez ostrzeżenia. Miał zaledwie 25 lat. Był objawieniem aktorskim tamtych lat. Źródło: Słownik Biograficzny Teatru Polskiego 1900-1980 t. II, PWN Warszawa 1994 http://www.encyklopediateatru.pl/osoby/3922/andrzej-nardelli

MACIEJ KOZŁOWSKI

m-kozc582owski

Zapraszamy do obejrzenia filmiku o Macieju Kozłowskim

Od Kozziego wszystko się zaczęło. W 2011 roku Lubuskie Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych „Debiut” otrzymało propozycję organizacji festiwalu filmowego w Kargowej, rodzinnym mieście Macieja Kozłowskiego. Tak narodziło się Kozzi Gangsta Festiwal, pierwszy, organizowany przez nas festiwal filmu i teatru. Przez trzy lata (2012-2014) niezwykle zżyliśmy się z sylwetką aktora i stworzonymi przez niego kreacjami.Nowe przedsięwzięcie, które rozpoczęliśmy w Zielonej Górze w 2015 roku, kontynuuje zamysł Festiwalu, opartego na refleksji o Macieju Kozłowskim i gatunku filmowym jaki uprawiał: filmie sensacyjnym, gangsterskim, kryminalnym, kinie akcji i kinie prowincji.

Maciej Kozłowski urodził się 8 września 1957 roku w Kargowej. W tym małym, lubuskim miasteczku mieszkał 12 lat. Mimo, że kolejno wyjechał do Zgierza i Łodzi, nadal był bardzo związany ze swoimi rodzinnymi stronami. Już jako aktor przyjeżdżał do Kargowej, spotykał się z dziećmi i młodzieżą, organizował wyjazdy do stolicy i przekonywał, że prowincja jest pojęciem względnym i bardziej niż rejonu geograficznego tyczy się ludzkiej świadomości i ograniczeń.

Maciej Kozłowski zadebiutował teatralnie na początku lat 80. Związany kolejno z Teatrem Nowym w Poznaniu i Teatrem Narodowym w Warszawie, za najważniejszą kreację, jak podaje Wikipedia, uważał wcielenie się w postać niezrównoważonego psychicznie mężczyzny w spektaklu Zagubieni Macieja Dejczera.

Równolegle z pracą w teatrze, aktor prowadził aktywność filmową. Domeną był drugi plan i charakterystyczne postaci, które mimo upływu lat, nadal pozostają w pamięci widzów. Grał u Machulskiego, Pasikowskiego, Koterskiego. Do kanonu polskiego kina przejdzie stworzona rola Krzywonosa w ekranizacji Ogniem i mieczem czy kreacja Aliego w Mieście prywatnym. Nie stronił od ról serialowych. M jak miłość, Na dobre i na złe, Matki, żony i kochanki przyniosły mu popularność wśród widzów małego ekranu.

Jego kreacje, sposób podejścia do aktorskiego rzemiosła i nienachalną, subtelną osobowość do dziś wspomina wielu fanów. Pamiętamy i my, oddając Maciejowi Kozłowskiemu honorowe miejsce podczas kolejnej edycji Festiwalu Filmu i Teatru w Zielonej Górze.

 

 

 

 

 

 

 

Reklamy