Festiwal 2016

dzic499kujemy

KOZZI DYMNY HIMILSBACH
6 – 10.07.2016

Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru powstał w 2012 roku w Kargowej, małym mieście w powiecie zielonogórskim, związanym w przeszłości z aktorem Maciejem Kozłowskim. Swą nazwę, rozpoznawalną już w kraju, przyjął od przydomka urodzonego tu Maćka Kozłowskiego: Kozzi Gangsta Festival. Cała społeczność Kargowej zapamiętała go nie tylko jako aktora, ale przede wszystkim wrażliwego, dobrego człowieka. Zamysł Festiwalu od początku oparty jest na refleksji o Macieju Kozłowskim i gatunku filmowym jaki uprawiał: filmie sensacyjnym, gangsterskim, kryminale, kinie akcji. Skupia się także na aktorach drugoplanowych, często pozostających w cieniu aktorów pierwszego planu, dorównujących im niejednokrotnie talentem i kreacją, czasem wręcz kluczowych dla filmu.

Wspólny mianownik Kozzi Gangsta Festival i Zielonogórskiego Festiwalu Filmu i Teatru to także zespół organizatorów: od początku są to członkowie Lubuskiego Stowarzyszenia Miłośników Działań Kulturalnych DEBIUT oraz pracownicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej m. C. Norwida w Zielonej Górze.

Trzy pierwsze edycje z dużym powodzeniem realizowane były w Kargowej. Jego rosnąca popularność zainspirowała organizatorów do przeniesienia imprezy do większego miasta – Zielonej Góry. Tak więc od 2015 roku to Zielona Góra gościła aktorów, reżyserów, krytyków
i artystów uprawiających różne formy aktywności w kulturze. Stała się miastem pełnym filmów, spektakli teatralnych, koncertów, spotkań z twórcami, aktorami, rozmów o książkach, warsztatów filmowo-teatralnych. Poza osobą Macieja Kozłowskiego, wśród patronów pojawiły się dwie nowe postaci – Zdzisław Maklakiewicz, wybitny aktor, wieloletni gość Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie oraz Henryk Machalica, aktor zawiązany w latach 1959–1961 z Lubuskim Teatrem w Zielonej Górze.

Nadal skupiamy się na promocji polskiego filmu fabularnego, szczególnie kina akcji, filmu sensacyjnego, kryminalnego i gangsterskiego wzbogaconego o elementy społeczno-obyczajowe, kina prowincji oraz związkach kina z literaturą. Wyznacznikiem Festiwalu jest także budowanie jego koncepcji wokół fenomenu aktorów drugoplanowych. Dlatego w kolejnych edycjach utrzymywana będzie nazwa: Festiwal Filmu i Teatru Kozzi… i tu zawsze dwie ważne postaci kultowych artystów, obecnych na Festiwalu poprzez retrospektywne pokazy ich dorobku.

Współpracując z FilmFestival Cottbus wzbogacamy program naszego Festiwalu o ważne produkcje współczesnego kina niemieckiego. Elementy kina europejskiego są obecne poprzez cykl Rekolekcje filmowe.

W nurcie teatralnym interesują nas mistrzowskie wykonania tekstów literackich.

W perspektywie spotkań promujemy książkę filmową i teatralną, tzn. związaną z ważnymi postaciami polskiej kultury: aktorami, reżyserami, muzykami.

Nasze prezentacje umieszczamy w przestrzeniach pozornie nietypowych i nieprzewidzianych dla teatru, filmu, koncertu i spotkań. Miejsca te jednak doskonale komponują się z naszą ofertą festiwalową.

2. Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru Kozzi Dymny Himilsbach to druga odsłona filmowo-teatralnego wydarzenia realizowanego w Zielonej Górze przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. C. Norwida oraz Lubuskie Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych „Debiut”. Od 2012 roku partnerem Festiwalu jest bratnia impreza po drugiej stronie Odry FilmFestival w Cottbus (Niemcy).

Podczas festiwalowych dni 6-10 lipca 2016 publiczność będzie uczestnikiem wielu interesujących zdarzeń w Zielonej Górze, Żarach i Pałacu w Wiechlicach. Jeszcze w czerwcu
w ramach forpoczty festiwalowej proponujemy projekcje filmów i spotkania poświęcone książkom i naszym patronom. W Żarach szereg festiwalowych imprez realizujemy we współpracy z Żarskim Domem Kultury. Dzięki uprzejmości właściciela Pałacu Wiechlice to tu odbędzie się w sobotę 9 lipca festiwalowa gala z wręczeniem nagród i statuetek Klaps.

Koncepcja programowa tegorocznego wydarzenia oparta została na trzech wielkich postaciach polskiego filmu i teatru: Macieju Kozłowskim Kozzi, Wiesławie Dymnym i Janie Himilsbachu. Festiwal będzie znakomitą okazją do ich przypomnienia poprzez retrospektywne pokazy filmów.

Festiwalowe prezentacje i spotkania odbywają się w miejscach nietypowych:  w Piwnicy Bachus, Sali Dębowej Biblioteki im. C. Norwida, Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego, Auli Uniwersytetu Zielonogórskiego, w plenerze na Winnych Wzgórzach przy Zielonogórskiej Palmiarni. W Żarach będzie to pełen uroku Rynek Miasta, kino Pionier, sala Państwowej Szkoły Muzycznej im. Telemanna i kawiarnia Pod Lwem.

Festiwal to nie tylko przegląd interesujących produkcji filmowych, ale także konkurs obejmujący polskie filmy akcji wyprodukowane w latach 2015-2016: kryminalne, gangsterskie, sensacyjne, kino prowincji. Jury, po obejrzeniu wszystkich filmów konkursowych, przyzna nagrody i statuetki Klaps 2016 w trzech kategoriach: Grand Prix czyli Klaps 2016 dla reżysera najlepszego polskiego fabularnego filmu kina akcji; Klaps 2016 za najlepszą drugoplanową kreację aktorską w polskim filmie fabularnym; Klaps 2016 za całokształt osiągnięć artystycznych w dziedzinie filmu przyznany reżyserowi lub aktorowi. Tegoroczne kino konkursowe to 11 najnowszych polskich produkcji filmowych z ostatnich dwóch lat.

Każdego roku gościmy na Festiwalu gwiazdy polskiego filmu i teatru: aktorów, reżyserów, krytyków. W 2016 roku gościem specjalnym naszej imprezy jest Krakowski Salon Poezji i jego gospodarze Anna Dymna i Krzysztof Orzechowski. Będą także przyjaciele, którzy są z nami od pierwszej edycji: Łukasz Maciejewski – krytyk filmowy, autor książek, wykładowca akademicki w Szkole Filmowej w Łodzi, przedstawiciele FilmFestival Cottbus – od kilku lat to Bernd Buder, dyrektor programowy FFC oraz Lech Dyblik – aktor.

W tym roku zaprosiliśmy także do współpracy ks. prof. dr hab. Andrzeja Dragułę, wykładowcę uniwersyteckiego oraz Monikę Braid, niezależnego producenta filmów fabularnych i dokumentalnych z Wielkiej Brytanii, absolwentkę European Audiovisual Entrepreneurs, współpracującą z międzynarodowymi organizacjami i nadawcami telewizyjnymi. Filmy wyprodukowane przez firmę Braidmade Films są pokazywane i nagradzane na festiwalach na całym świecie.

Wśród gości Kozzi Dymny Himilsbach są również reżyserzy: Kinga Dębska, aktorki: Anna Dymna, Krystyna Sienkiewicz, Małgorzata Zajączkowska, Joanna Szczepkowska, Marzena Trybała, Małgorzata Bogdańska, Krystyna Maksymowicz, Iwona Katarzyna Pawlak, aktorzy Marian Dziędziel i Sławomir Holland oraz aktorzy o zacięciu reżyserskim: Artur Barciś i Krzysztof Orzechowski.

Niemiecka panorama to pokazy m.in: filmy wyselekcjonowane spośród produkcji zachodniego sąsiada w ramach partnerstwa z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej FilmFestival Cottbus.

Film z Anną Geislerovą to Pocztówka Filmowa z Czech.

W programie także Seans z… Agnieszką Grochowską, …Małgorzatą Zajączkowską, …Arturem Barcisiem, …Anna Dymną, …Marianem Dziędzielem, Kino Kingi Dębskiej.

Festiwalowe Rekolekcje to rozmowy po wybranych projekcjach filmowych prowadzone przez ks. prof. dr. hab. Andrzeja Dragułę. Rozważania dotyczą filmów z różnych krajów, opowiadających o problemach i dylematach współczesnego człowieka, dotykających ważnych spraw i dylematów moralnych jednostek.

Lubuskie Konotacje to artystyczne spotkania z twórcami lubuskimi lub związanymi pracą z regionem: aktorką Iwoną K. Pawlak, reżyserką, aktorką Marzeną Więcek, wspomnienie o reżyserze Piotrze Łazarkiewiczu związanym przed laty z Lubuskim Teatrem im. L. Kruczkowskiego.

Przystanek Teatralny to cykl spektakli teatralnych: „Smaki i dotyki” na podstawie opowiadania „Porada” Ingi Iwasiów, „Pelcia czyli jak żyć, aby nie odnieść sukcesu” z udziałem Joanny Szczepkowskiej, „Nie lubię pana, panie Fellini” w reż. Marka Koterskiego, „Nic nowego pod słońem” – program literacko-satyryczno-kabaretowy oparty na tekstach Hemara, Jurandota, Tuwima, Kanitza, Leśmiana, Słonimskiego i innych autorów dwudziestolecia międzywojennego.

Znaczącą rolę podczas Festiwalu odgrywa książka filmowa i teatralna, w postaci tradycyjnej oraz jako książka mówiona. Łukasz Maciejewski, autor interesujących wywiadów z gwiazdami „Aktorki. Portrety” będzie na spotkaniach rozmawiał z zaproszonymi bohaterkami jego książki: Małgorzatą Zajączkowską, Marzeną Trybałą. Będziemy także rozmawiać o książkach: „Podróż do kresu pamięci” Krzysztofa Orzechowskiego, „Dymna” Elżbiety Baniewicz oraz „Dymny. Życie z diabłami i aniołami” Moniki Wąs oraz „Krystyna Sienkiewicz. Różowe zjawisko” z Krystyną Sienkiewicz i autorem książki Grzegorzem Ćwiertniewiczem.

W planach mamy też szereg wydarzeń skierowanych do najmłodszych odbiorców, np. warsztaty literacko-kulinarne z autorką Joanną Krzyżanek, Kozzi turniej gier planszowych, warsztaty detektywistyczne z pisarzem Dariuszem Rekoszem, spektakl dla dzieci Wakacje Smoka Bonawentury w reż. Idy Ochockiej oraz gry, zabawy i animacje w namiocie festiwalowym na deptaku.

Dyrektor Artystyczny Festiwalu
Andrzej Buck

 

Partnerem Oficjalnym 2. Zielonogórskiego Festiwalu Filmu i Teatru Kozii Dymy Himilsbach jest Województwo Lubuskie.

„Zadanie współfinansowane ze środków Zarządu Województwa Lubuskiego”

13537799_608447149328539_1886006432616822934_n

Reklamy