Cykle 2017

 • KOZZI GANGSTA FILM

Polskie filmy akcji wyprodukowane w latach 2016-2017: kryminalne, gangsterskie, sensacyjne.
Jestem mordercą, reż. Maciej Pieprzyca, Polska 2016, 1h 47`
Konwój, reż. Maciej Żak, Polska 2017, 1h 32`
Amok, reż. Kasia Adamik, Niemcy, Polska, Szwecja, 2h 5`
Prosta historia o morderstwie, reż. Arkadiusz Jakubik, Polska 2016, 1h 30`

 

 

 • BIOGRAFIA W KINIE

Powidoki, reż. Andrzej Wajda, Polska 2016, 1h 38`
Ostatnia rodzina, reż. Jan P. Matuszyński, Polska 2016, 2h 4`
Sztuka kochania, reż. Maria Sadowska, Polska 2017, 1 h 57`
Zapowiedź filmu prof. dr hab. Zbigniew Izdebski

 

 

 • LUBUSKIE KONOTACJE

Artystyczne spotkania z twórcami lubuskimi lub związanymi pracą z regionem: aktorką Joanną Brodzik, która urodziła się w Krośnie Odrzańskim, a do Liceum Ogólnokształcącego chodziła w Zielonej Górze; reżyserką i scenarzystką, zielonogórzanką Dżamilą Ankiewicz, której filmy pokażemy w retrospektywie; Piotrem Machalicą, synem znanego aktora filmowego i teatralnego Henryka Machalicy, który w latach 1960-1963 związany był z Lubuskim Teatrem. Piotr Machalica wychowywał się w Zielonej Górze wspólnie z braćmi Krzysztofem i Aleksandrem.

 • SEANS… Z JOANNA BRODZIK

Jasne błękitne okna, reż. Bogusław Linda, Polska 2006, 1 h 35`

7533778.3

 • SEANS Z… PIOTR MACHALICA

Operacja Bazyliszek, reż. Tomasz Bagiński, Polska 2016, 17`
Twardowsky 2.0, reż. Tomasz Bagiński, Polska 2016, 21`
Jaga, reż. Tomasz Bagiński, Polska 2016, 13`

 

 

 • SEANS Z… DŻAMILA ANKIEWICZ

Rodowita gorzowianka, córka ANDABATY, znanego dziennikarza i publicysty HENRYKA ANKIEWICZA oraz HALINY ANKIEWICZ – tatarki, wieloletniej dyrektorki zielonogórskiego KLUBU MPiK. Pradziadkiem Dżamili był tatarski duchowny – Bekir Radkiewicz.
Dorastała w ZIELONEJ GÓRZE, tu też ukończyła licem. Na Uniwersytecie Warszawskim obroniła pracę magisterską pt. Wilno w twórczości Tadeusza Konwickiego.
Ukończyła scenariopisarstwo na Łódzkiej Filmówce. Według jej scenariusza powstał film R. Glińskiego WSZYSTKO CO NAJWAŻNIEJSZE – ZŁOTE LWY – Gdańsk 1992, nominowany do OSKARA.
Współpracowała z T. Konwickim przy filmie LAWA. Sama nakręciła kilka dokumentów o problematyce mniejszości etnicznych, wśród nich znany na całym świecie ŚMIERĆ ZYGIELBOJMA.
Zajmowała się również publicystyką, pisała do  KINA oraz do PANI, jest autorką programu rozrywkowego CO TY WIESZ O GOTOWANIU, czyli LINDA W KUCHNI/ TVN-2002/2003/.
Była członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Polskiej Akademii Filmowej.
Na szczególną uwagę zasługuje wielokrotnie nagradzany film dokumentalny o twórczej inteligencji powojennej Warszawy i jej kawiarnianym życiu – TAM, GDZIE SIE LUDZIE NIE UMAWIALI.
Obraz ten zobaczymy we czwartek o godz. 12.00 w Kinie 60 krzeseł/Odział dziecięcy Norwida/.  GOSPODYNI PROJEKCJI Wanda Rudkowska. 

Dżamila         Henryk Ankiewicz, Bekir Radkiewicz, Halina Ankiewicz i Dżamila Ankiewicz


Tam, gdzie się ludzie nie umawiali, scen. i reż. Dżamila Ankiewicz, dokument, Polska 2007, 55`

Obraz powojennego życia kulturalnego pokazany poprzez spotkania w słynnych warszawskich restauracjach i kawiarniach, takich jak „Kameralna”, PIW, „Czytelnik”, Związek Literatów, czy SPATiF. Narratorami są m.in. Andrzej Dobosz, Stefania Grodzieńska, Barbara Hoff, Gustaw Holoubek, Tadeusz Konwicki, Janusz Krasiński, Kazimierz Kutz, Marek Nowakowski.

 • REKOLEKCJE FILMOWE

z16515413qks-andrzej-dragula
Tegoroczne rekolekcje filmowe, które obejmują cztery filmy, wyraźnie układają się tematyczny dyptyk. Dwa filmy „Uczeń”; (reż. Kirill Serebrennikov, Rosja 2011) oraz „Droga Krzyżowa”; (reż. Dietrich Brüggemann, Niemcy 2014) podejmują w sposób bezpośredni temat Boga i wyboru wiary. W czasach, gdy radykalizm religijny może się przekształcić w terroryzm o religijnym zabarwieniu, pytamy się o mechanizm owej radykalizacji, którą może wręcz prowadzić do wyrządzenia szkody sobie bądź innym. Oba te filmy stawiają pytanie o wiarę, która nie jest po(d)parta rozumem: jak daleko można pójść za Bogiem,
a przeciwko człowiekowi.

Dwa kolejne filmy „Aquarius”; (reż. Kleber Mendonca Filho, Brazylia 2016) oraz „Klient”; (reż. Asghar Farhadi, Iran, Francja 2016) trudno nazwać filmami religijnymi. Nie ma w nich wprost stawianych pytań o Boga. Podejmują one bowiem pytania uniwersalne, które są niezależne od wiary. To pytania o moralne prawo do odwetu i możliwość przebaczenia oraz pytanie, które chętnie zapewne postawiłby papież Franciszek: czy musimy się poddać nowoczesności, która zabiera nam tożsamość i wolność, chcąc nas wchłonąć albo zesłać na modernistyczne wysypisko? ks. prof. Andrzej Draguła

ks. prof. Andrzej Draguła – teolog, duchowny rzymskokatolickiej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Dr hab. teologii, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego i Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, kierownik Katedry Teologii Praktycznej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, członek Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk. Publicysta. Członek redakcji kwartalnika WIĘŹ i Rady Naukowej Laboratorium WIĘZI. Stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Autor wielu książek: Eucharystia zmediatyzowana, Ocalić Boga, Copyright na Jezusa, Bluźnierstwo, Emaus. Tajemnice dnia ósmego, Czy Bóg nas kusi?, Wielkie tematy teologii, Tożsamość, organizacja i eschatologia w perspektywie humanistycznej.

Zapowiedź filmów – ks. prof. Andrzej Draguła

 • 13  lipca (czwartek)
  godz. 12.00 
  UCZEŃ, reż. Kirill Serebrennikov, Rosja 2011, 1h 58`
  Kino Norwid (gmach główny Biblioteki, al. Wojska Polskiego 9)
 • 14 lipca (piątek)
  godz. 17.00 
  DROGA KRZYŻOWA, reż. Dietrich Brüggemann, Niemcy 2014, 1h 47`
  Kino 60. krzeseł (Centrum Biblioteczne dla Dzieci i Młodzieży)
 • 15 lipca (sobota)
  godz. 12.00 

  AQUARIUS, reż. Kleber Mendonca Filho, Brazylia 2016, 2h 22`
  Kino Norwid (gmach główny Biblioteki, al. Wojska Polskiego 9)
 • 16 lipca (niedziela)
  godz. 18.00
  KLIENT, reż. Asghar Farhadi, Iran, Francja 2016, 2 h 5`
  Kino Norwid (gmach główny Biblioteki, al. Wojska Polskiego 9)

 

 

 

 • NIEMIECKA PANORAMA i KINO BERNDA BUDERA

Niemiecka panorama to m.in: pokazy najnowszych filmów wyselekcjonowanych spośród produkcji zachodniego sąsiada w ramach partnerstwa z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz FilmFestival Cottbus.
W tym roku w tym cyklu odbędą się projekcje filmów:

 

Od 2012 roku partnerem Festiwalu jest impreza odbywająca się po drugiej stronie Odry FilmFestival w Cottbus (Niemcy). Współpracując z FilmFestival Cottbus wzbogacamy program naszego Festiwalu o ważne produkcje współczesnego kina niemieckiego i środkowoeuropejskiego. Pokażemy w tym roku w laureata 26. FilmFestival Cottbus: film Zoologia Ivana I. Tverdovskiego (Zoologiya), Rosja 2016. Film zapowie Bernd Buder, dyrektor programowy FFC.

Zoologie

13516277_608446819328572_8851303671238681139_nZrealizowano z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej
Herausgegeben mit finanzieller Unterstützung der Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit

 

 • DUŃSKI DOKUMENT

Pani Soeborg w labiryntach życia, dokument, Dania 2014, reż. Anna E. Jessen, 38`

95-letnią wyzwoloną kopenhażankę, osobę o wyrazistych poglądach i nacechowanym groteską poczuciu humoru, w chorobie odwiedzają znajomi. Bohaterka filmu popija Manhattan, pali papierosy i ma swoje zdanie na każdy temat. Film dokumentyalny Anny E. Jessen zrealizowano w związku ze 100-leciem uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Danii w 1915 r.

Pogoda ducha, Dania 2015, dokument, Dania 2015, reż. Anna E. Jessen, 43`

Rodzina i przyjaciele zgromadzili się na urodzinach 90-letniej Anny, która przez całe życie stanowiła punkt oparcia dla swoich dzieci i wnuków. To optymistyczny portret niezwykle silnej kobiety i jej rodziny, którą dotknęły liczne tragedie.

 • PRZYSTANEK TEATRALNY

Co modna Pani wiedzieć powinna? Joanny Pawluśkiewicz w wykonaniu aktorki Katarzyny Kołeczek; reż. Agata Puszcz

 

 

 

 • SPOTKANIE Z AKTOREM…

TERESA LIPOWSKA
EWA BŁASZCZYK
JOANNA BRODZIK
PIOTR MACHALICA
JACEK FEDOROWICZ
LECH DYBLIK
KRZYSZTOF DAUKSZEWICZ