Teresa Lipowska w Krakowskim Salonie Poezji

Już dzisiaj festiwalowy gość Teresa Lipowska spotka się z Państwem! W ramach Krakowskiego Salonu Poezji w Zielonej Górze znana i ceniona aktorka filmowa i teatralna będzie czytać teksty Jeremiego Przybory. Spotkanie z Jej udziałem odbędzie się 12 lipca (środa), godz. 12.00 w Sali Dębowej Biblioteki Norwid. Serdecznie zapraszamy!

Ostatnie lata kariery aktorskiej Teresy Lipowskiej to przede wszystkim związek z serialem „M jak miłość”, w którym wciela się w postać Barbary – seniorki rodu Mostowiaków. Przed ogromnym sukcesem związanym z serialem Teresa Lipowska była przede wszystkim aktorką teatralną, w filmie i telewizji pojawiając się raczej w rolach epizodycznych, bądź drugoplanowych.

Początki pracy twórczej aktorki sięgają 1957 roku, kiedy to ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi.
W latach 1957–1985 występowała w warszawskim Teatrze Ludowym. W latach 1985–1992 była aktorką Teatru Syrena w Warszawie. Obecnie, na emeryturze, nadal występuje w tym teatrze. Wiele lat związana z kabaretem „Dudek”. Jest jedną z bohaterek książki „Siła codzienności” autorstwa Marzannay Graff. Jest wykładowcą w Akademii Dobrych Obyczajów, której założycielem i głównym wykładowcą był znany aktor Janusz Zakrzeński.
W 2007 aktorka obchodziła jubileusz półwiecza pracy zawodowej na scenie. Jubileusz odbył się w Teatrze Kwadrat w Warszawie. Została uhonorowana wieloma odznaczeniami i nagrodami: Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Za rolę w „M jak miłość” otrzymała nagrodę TeleEkran, przyznawaną przez czytelników „TeleTygodnia” w kategorii: ulubiona postać kobieca. W 2010 roku została wyróżniona przez Zespół Artystyczny Teatru Polskiego Radia nagrodą „Wielki Splendor” przyznawaną za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. Teresa Lipowska stworzyła dla radia dziesiątki pierwszo- i drugoplanowych ról zarówno w repertuarze klasycznym, jak i współczesnym. Od wielu lat związana jest również z popularną powieścią radiową „W Jezioranach”, w której od samego początku kreuje rolę przedsiębiorczej Stasi Dobrowolskiej-Lepieszkowej. Przez wiele lat współtworzyła polski dubbing, szanowany i ceniony na całym świecie, użyczając swego głosu postaciom w najpopularniejszych produkcjach filmowych dla dzieci.

Reklamy