Inspiracje festiwalu – Zdzisław Maklakiewicz – MAKLAK

Maklakiewicz - RejsHistoria polskiego kina, urzekająca aktorska osobowość, charakterystyczne kreacje kultowych obrazów filmowych. To najważniejsze hasła, które opisują Zdzisława Maklakiewicza, inspirację naszego tegorocznego festiwalu.

Tuż po wojnie, Maklak rozpoczął naukę w krakowskiej PWST, a po przeprowadzce do Warszawy, broni dyplom w tamtejszej uczelni (1950). Występował na najważniejszych polskich scenach, ale to kino było jego największą pasją.

 

Zagrał w przeszło 100 filmach. Debiutował w 1959 roku w obrazie „Wspólny pokój” w reżyserii Wojciecha Hasa, i w zdecydowanej mierze był angażowany do ról komediowych i groteskowych.

 

Największą popularność przysporzyły mu jednak kreacje stworzone w duecie z jego przyjacielem, aktorem – naturszczykiem Janem Himilsbachem. Do kanonu polskiego kina przeszył „Rejs”, „Wniebowzięci” czy „Jak to się robi”, które do dziś cieszą się popularnością wśród kolejnych pokoleń widzów.

Na początku tego roku ukazała się książka, która przywołuje pamięć o tym wybitnym aktorze. Jej autorką jest pani Marta Maklakiewicz, córka Maklaka, która zebrała wspomnienia o ojcu uzupełniając je znalezionymi, prywatnymi notatkami.

Miło nam poinformować, że pani Marta będzie gościem naszego festiwalu. Wkrótce więcej informacji.

Reklamy