Inspiracje festiwalu – Maciej Kozłowski – KOZZI

Maciej_Kozłowski_2Od Kozziego wszystko się zaczęło. W 2011 roku Lubuskie Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych „Debiut” otrzymało propozycję organizacji festiwalu filmowego w Kargowej, rodzinnym mieście Macieja Kozłowskiego. Tak narodziło się Kozzi Gangsta Festiwal, pierwszy, organizowany przez nas festiwal filmu i teatru.

Przez trzy lata (2012 – 2014) niezwykle zżyliśmy się z sylwetką aktora i stworzonymi przez niego kreacjami. Rozpoczynając nowy przedsięwzięcie w Zielonej Górze, chcemy podziękować za trzy wspaniałe wydarzenia, które wiele nas nauczyły i były powodem do niezapomnianych, artystycznych wzruszeń.

Maciej Kozłowski urodził się 8 września 1957 roku w Kargowej. W tym małym, lubuskim miasteczku mieszkał 12 lat. Mimo, że kolejno wyjechał do Zgierza i Łodzi, nadal był bardzo związany ze swoimi rodzinnymi stronami. Już jako aktor przyjeżdżał do Kargowej, spotykał się z dziećmi i młodzieżą, organizował wyjazdy do stolicy i przekonywał, że prowincja jest pojęciem względnym i bardziej niż rejonu geograficznego tyczy się ludzkiej świadomości i ograniczeń.

Maciej Kozłowski zadebiutował teatralnie na początku lat 80-tych. Związany kolejno z Teatrem Nowym w Poznaniu i Teatrem Narodowym w Warszawie, za najważniejszą kreację, jak podaje Wikipedia, uważał wcielenie się w postać niezrównoważonego psychicznie mężczyzny w spektaklu Zagubieni Macieja Dejczera.

Równolegle z pracą w teatrze, aktor prowadzi aktywność filmową. Domeną jest drugi plan i charakterystyczne postaci, które mimo upływu lat, nadal pozostają w pamięci widzów. Grał u Machulskiego, Pasikowskiego, Koterskiego. Do kanonu polskiego kina przejdzie stworzona rola Krzywonosa w ekranizacji „Ogniem i mieczem” czy kreacja Aliego w „Mieście prywatnym”. Nie stronił od ról serialowych. „M jak miłość”, „Na dobre i na złe”, „Matki, żony i kochanki” przyniosły mu popularność wśród widzów małego ekranu.

Jego kreacje, sposób podejścia do aktorskiego rzemiosła i nienachalną, subtelną osobowość do dziś wspomina wielu fanów. Pamiętamy i my, oddając Maciejowi Kozłowskiemu honorowe miejsce podczas pierwszej edycji Festiwalu Filmu i Teatru w Zielonej Górze.

foto: Wikipedia

JUŻ JUTRO KOLEJNA AKTORSKA OSOBOWOŚĆ – ZDZISŁAW MAKLAKIEWICZ

Reklamy